forumowicze czy forowicze?

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
ku3a
Posty: 20948
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

forumowicze czy forowicze?

Post autor: ku3a »

Chcialbym na 100% ustalic czy prawidlowym okresleniem uczestnikow forum jest "forowicze", a nie "forumowicze". Jakos tego nie czuje. Jak dla mnie "forowicze" pochodzi od liczby mnogiej - "fora", a nie pojedynczej. Bardzo nie lubie robic bledow jezykowych, wiec chcialbym sie upewnic jakiego slowa w tej sytuacji nalezy uzywac.
j64
Posty: 176
Rejestracja: pt sie 03, 2007 2:39 pm
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: j64 »

Słyszałam na antenie jak pani zajmująca się językiem w Trójce ( nie pamiętam nazwiska) mówiła, że poprawne jest "forowicze"
IZA
Posty: 595
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 12:08 pm
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: IZA »

Tak, dr Katarzyna Kłosińska stwierdziła (zresztą przy okazji LP3), że "forowicze" to poprawna forma.
Awatar użytkownika
zbyszu
Posty: 9904
Rejestracja: sob gru 31, 2005 5:03 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: lat 80-tych
Lokalizacja: Warmia / Mazury
Kontakt:

Post autor: zbyszu »

"Forowicze" - poświęcony był temu zagadnieniu jeden z odcinków "Co w mowie piszczy" - można pogrzebac w archiwach PR

Do poprawienia
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Yacy »

Na innym forum przeczytałem - bo niestety nie słyszałem tej audycji - wytłumaczenie czemu forowicze:

Właśnie w radiu była krótka wstawka na temat niepoprawności słowa forumowicz Okazuje się, że poprawną formą tego słowa jest forowicz, a to dlatego, że w słowie forum część -um jest końcówką i nie bierze udziału w odmianie. Podobnie jak w liceum - nie mówimy liceumalista tylko licealista Albo w słowie muzeum - nie mówimy muzeumalny tylko muzealny. Czyli nie forumowicz, a forowicz, nie forumowy, a forowy itd.

to chyba wszystko jasne ;-)
j64
Posty: 176
Rejestracja: pt sie 03, 2007 2:39 pm
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: j64 »

Niestety wychodzi na to, że niektóre tytuły trzeba będzie poprawić. Np. "zasady głosowania na listę przebojów forumowiczów" :D
ku3a
Posty: 20948
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Post autor: ku3a »

dzieki bardzo :-).
nie sluchalem tej audycji.
teraz wszystko jasne.
Awatar użytkownika
adr
Posty: 5019
Rejestracja: sob sie 19, 2006 6:59 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: adr »

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7485

Z tego wynika, że można używać obu form.
ku3a
Posty: 20948
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Post autor: ku3a »

tak bym wolal, ale nie przekonuje mnie argument "Skoro jednak forowicze uważają się za forumowiczów, to nie widzę powodu, żeby im tego zabraniać.". Czyli jak ktos bedzie pisal "foróm" to tez niech tak sobie pisze, skoro pisze?
Awatar użytkownika
adr
Posty: 5019
Rejestracja: sob sie 19, 2006 6:59 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: adr »

Mnie przekonuje argument, że tak twierdzi profesor, pracownik Wydawnictwa Naukowego PWN i współautor kilku słowników języka polskiego, z którym współpracuje m.in. prof. Jerzy Bralczyk.

Ale OK, nie będę się kłócić. :wink:
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Yacy »

A mi podoba się to co piszę Pan Mirosław:

Skoro jednak forowicze uważają się za forumowiczów, to nie widzę powodu, żeby im tego zabraniać.

A jeszcze bardziej :
W słowniku można by przytoczyć obie formy, ze wskazaniem na forumowicza jako wariant wprawdzie częstszy, ale środowiskowy.

Tylko że wyżej jest napisane " można by" czyli to jest tylko propozycja. Ku3a z FORÓM ;-) to by nie przeszło, ale jeśli język ma być żywy i się rozwijać to takie"wyjątki", które w dodatku lepiej brzmią są potrzebne.
Awatar użytkownika
Martyr
Posty: 9276
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 7:38 pm
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Martyr »

Przyzwyczaiłam się do słowa "forumowicze" i "forowicze" cały czas wydaje mi sie takie dziwne... :roll:
Ale skoro tak twierdzą uczeni (ze "forowicze" to poprawna forma), to pewnie mają rację.
ku3a
Posty: 20948
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Post autor: ku3a »

Yacy pisze:jeśli język ma być żywy i się rozwijać to takie"wyjątki", które w dodatku lepiej brzmią są potrzebne.
lepiej brzmia, bo sie przyzwyczailismy. Jak bedziemy uzywac poprawnego slowa "forowicze" to tez sie przyzwyczaimy i bedzie dobrze brzmialo.
Awatar użytkownika
adr
Posty: 5019
Rejestracja: sob sie 19, 2006 6:59 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: adr »

Martyr pisze:Przyzwyczaiłam się do słowa "forumowicze" i "forowicze" cały czas wydaje mi sie takie dziwne... :roll:
Ale skoro tak twierdzą uczeni (ze "forowicze" to poprawna forma), to pewnie mają rację.
Jedni uczeni ludzie twierdzą, że "forumowicz" jest zły, a inni że zły nie jest. W związku z tym, że nie ma jednoznacznego zdania ja pozostanę przy "forumowiczu".
ku3a
Posty: 20948
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Post autor: ku3a »

adr pisze:Jedni uczeni ludzie twierdzą, że "forumowicz" jest zły, a inni że zły nie jest. W związku z tym, że nie ma jednoznacznego zdania ja pozostanę przy "forumowiczu".
wszyscy jednak mowia, ze "forowicz" jest poprawnie, wiec ja przeskakuje na ta wersje.
Grycek
Posty: 3701
Rejestracja: sob lis 12, 2005 1:49 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1111
Lokalizacja: Zurych/Santa Cruz/Saarbrücken/Myslovitze/KATowice/Wroclove

Post autor: Grycek »

To może używać formy "użytkownik forum" albo "użytkownik grupy dyskusyjnej dostępnej przez stronę WWW" :D
Awatar użytkownika
drwycior
Posty: 669
Rejestracja: pt gru 08, 2006 9:57 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984
Lokalizacja: Cieszyn/Norymberga
Kontakt:

Post autor: drwycior »

Jesli forowicze to jedyna poprwana forma to nalezy jej uzywac,ale mnie tez kojarzy sie ona ze slowem forowac czyli dawac komus fory - czyli jestem forowiczem mozna by powiedziec tez w tym przypadku.I dlatego wolalbym forumowicz dla roznicy...
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Post autor: abd3mz »

Grycek pisze:To może używać formy "użytkownik forum" albo "użytkownik grupy dyskusyjnej dostępnej przez stronę WWW" :D
Myślę, że to jest najlepsza forma i jej należy używać. Szczególnie, że jest krótka. ;) :mrgreen:
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: forumowicze czy forowicze?

Post autor: abd3mz »

ku3a pisze:Chcialbym na 100% ustalic czy prawidlowym okresleniem uczestnikow forum jest "forowicze", a nie "forumowicze". Jakos tego nie czuje. Jak dla mnie "forowicze" pochodzi od liczby mnogiej - "fora", a nie pojedynczej. Bardzo nie lubie robic bledow jezykowych, wiec chcialbym sie upewnic jakiego slowa w tej sytuacji nalezy uzywac.
Aha coś misie wydawało, że delikatnie o tym kiedyś wspominałem. No i miałem rację:
abd3mz kilka tygodni temu pisze:Witam, a oto moje głosy na forumową (czy forową?) listę przebojów - notowanie 01. (...)
http://www.forum.lp3.pl/viewtopic.php?p=59293#59293
8)
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9775
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Post autor: tadzio3 »

Dla mnie jest to obojętne jak się pisze. Ważne abym wiedział o co chodzi :wink: A, ze w obu przypadkach rozumiem, że chodzi o grupę ludzi piszących na forum, więc nie ma problemu :wink:
ku3a
Posty: 20948
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Post autor: ku3a »

a dla mnie jest wazne, zeby pisac poprawnie.
jak ktos napisze wspomniane "foróm", to tez bede wiedzial o co chodzi, ale nie znaczy, ze to jest poprawnie i ze mam taka forme tolerowac :-).
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9775
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Post autor: tadzio3 »

Z tym, że to jest ewidentny błąd ortograficzny, a "forumowicze" nie, a nadodatek nie ma jeszcze kocowego roztrzygnięcia tej kwestii. Ale ok, od jakiegoś czasu piszę tylko i wyłącznie "forowicze".
retry2
Posty: 267
Rejestracja: wt sie 21, 2007 12:17 am
Lokalizacja: ???

Post autor: retry2 »

Z poprawnością językową zawsze są problemy. Uważam, że forma "forowicze" brzmi lepiej. Spór pozostanie pewnie nierozstrzygnięty. A moja babcia ciągle nie akceptuje pisowni słowa "puchar"
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: forumowicze czy forowicze?

Post autor: Yacy »

dzisiaj Pani Kłosińska znów stwierdziła, że jedynie forma FOROWICZ jest poprawna! Uczulała na niepoprawność forumowicz!
ja całkiem zapomniałem o tym wątku i byłem pewien, że obie formy są poprawne... trzeba się przestawić na dobre ;-)
słoik
Posty: 11402
Rejestracja: czw lip 31, 2008 9:04 pm
Lokalizacja: Świdnik

Re: forumowicze czy forowicze?

Post autor: słoik »

A czy slowo "album" nie jest taka samo skonstruowane? Wspomnienia Mariana Bizana w Zeszytach Literackich to "Album Brodnickie", wskazujące, ze "album" był/o kiedyś rodzaju nijakiego (rzeczywiście w łacinie -us, -a, -um). Jeśli tak, to album spotkał smutny los, który niechybnie czeka "forum". Myślę, że "forumowicze" i "forumowy" już niedługo staną się normą (Forumowa Lista Płyt!), a o forowiczach będą wspominać tylko zacietrzewieni puryści. Ciekawe czy doczekamy czasów, gdy będzie się mówić o tym forumie i tych forumach...
ODPOWIEDZ