wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Tu posprawdzamy swoją wiedzę na temat Listy Przebojów Trójki — za prawidłowe odpowiedzi nie obiecujemy jednak dżinsów, singielków ani innych gadżetów!
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15308
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: Miszon »

AlekOb pisze: pt paź 13, 2023 11:04 am Ale jest za to Artur, co umrzeć z miłości chciał 😉
Jest tam też:
Nie mogłam na konsoli grać do późna
Co nawiązuje podobno do:
“Spaniem do piątej, graniem od piątej”.
Darii z Quebonafide
Awatar użytkownika
mateusz15
Posty: 5924
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:08 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2003 roku
Lokalizacja: Warszawa

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: mateusz15 »

U Darii tego jest trochę:

Ballada o Niej:
Już nie czekam na choinkę
Bez ciebie nie chcę słuchać Darlene Love
Już nie chcę świąt


Ballada punk
Już wiem, że będzie źle
Słuchając Cigarettes After Sex

.....

Basquiat w Chelsea
I Bowie w tle


Tom Yum

Siedzę pod palmą i słucham "Yellow"
(...)
Nadal lubię starego Coldplaya
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: marcinparys11 »

Było już nawiązanie do aktorów, ale ograniczę się do takich gwiazd filmowych, którzy w życiu popełnili wykonanie piosenki (np.w duecie)
Daniel Olbrychski - wystąpił w duecie z Marylą Rodowicz ("Wrócą chłopcy z wojny"), a znalazł się w tekście piosenki "Gdzie są dzisiaj tamci ludzie" w wykonaniu Anny Jantar,
Alain Delon - wystąpił w duecie z Dalidą ("Paroles, paroles") a znalazł się nawet w tytule piosenki z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej.
Wspomniana Maryla Rodowicz zaśpiewała piosenkę "Franek" lub pod innym tytułem "Wielkie jajo z małym żółtkiem" (1984 rok) i tam słychać taki tekst:
"Franek to jest szatan (...) u wielbłąda u Belmonda made in Japan, ekstra kasa, brat cioteczny Savalasa".
Słynny Kojak zaśpiewał nawet trzy piosenki i to sam ('Some broken heart never man" i utwór z drugiej strony singla, bardzo podobny w brzmieniu oraz "Goodbye madame").
"Potem film z Rudolfem Valentino" śpiewała Urszula Sipińska w piosence "To był świat w zupełnie starym stylu". Ale czy przedwojenny amant coś zaśpiewał, to już glowy nie dam.
Awatar użytkownika
djjack
Posty: 2031
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Franek

Post autor: djjack »

marcinparys11 pisze: czw sty 04, 2024 12:48 am Było już nawiązanie do aktorów, ale ograniczę się do takich gwiazd filmowych, którzy w życiu popełnili wykonanie piosenki (np.w duecie)
(...)
"Franek to jest szatan (...) u wielbłąda u Belmonda made in Japan, ekstra kasa, brat cioteczny Savalasa".
(...)
W tekście oryginalnym jest:
pół Belmonda, pół wielbłąda, made in Japan
ekstra klasa! Brat cioteczny Savallasa
A w kolejnej części jest jeszcze
On Taekwon-da uczył się od Jamesa Bonda
(...)
finezyjne ciosy Klossa, małym palcem w dziurkę nosa
Ostatnio zmieniony wt sty 09, 2024 12:09 am przez djjack, łącznie zmieniany 1 raz.
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: marcinparys11 »

Rzeczywiście, dzięki za poprawkę, ten tekst cytowałem z pamięci po uprzednim sprawdzeniu na niezawodnej stronie tekstowo.
Za to wymieniona wcześniej piosenka Telly Savalasa z drugiej strony singla miała tytuł "Lovin' understandin' man" i też się ją dobrze słucha.
Także wspomniany przedtem Alain Delon jeszcze raz pojawił się w tekście piosenki Wojtka Blonda "Park to nie jest miejsce do kochania".

Z innych remanentów:
w piosence "Kiler" Elektrycznych Gitar na samym końcu występuje tekst do rymu "nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet"',
w piosence "Czas menueta" którą w epoce gomułkowskiej śpiewała Stenia Kozłowska jest cała fraza muzyki klasycznej,
w piosence "Biały bal" Andrzeja Rosiewicza z epoki pieriestrojki jest również wiele motywów muzyki poważnej na wesoło.
Skoro już jesteśmy przy Rosiewiczu, to na w/w płycie występuje w jednej z piosenek zaśpiew przeboju zza wschodniej granicy:
"Pust' wsiegda budiet sołnce, pust' wsiegda budiet nieba, pust' wsiegda budiet piwo, pust' wsiegda budu ja".
Na stronie B tejże płyty piosenka "Dobry apetyt" ma prawie identyczną melodię refrenu jak "Zerwę z nim" wykonywaną przed uczestniczkę koncertu "Debiuty - Opole 78", Danutę Morel. Nie szukałem w internecie, ale pamiętam.
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: marcinparys11 »

Już wspominałem wcześniej o piosence Ireny Jarockiej "Beatlemania story". Jak się okazuje, inne nacje też bardzo lubiły czwórkę z Liverpoolu.
W 1980 roku za naszą południową granicą wytwórnia Supraphon wydała kolejną płytę najpopularniejszego piosenkarza "Karel Gott dnes". Na drugiej stronie owego albumu znalazła się piosenka "Beatles".
kajman
Posty: 64247
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: kajman »

Trafiłem na dosyć świeży singiel
Mika - Jane Birkin
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: marcinparys11 »

W 1995 roku wykonawca La Bouche popełnił megahit "Be my lover", odtwarzany do tej pory w rozgłośniach komercyjnych, pizzeriach, warsztatach, na dyskotekach plażowych itp. W drugiej zwrotce bardzo odkrywczego tekstu jest fragment "like Boyz II Men" (to też zespół, który zaznaczył swą obecność na pierwszym miejscu Top 30 Dance Chart).
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15308
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: Miszon »

Hah, myślałem że tam jest "boys to men".
kajman
Posty: 64247
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: wykonawcy obecni w tekstach innych piosenek

Post autor: kajman »

Tego chyba jeszcze nie było (przynajmniej wyszukiwarka mi nie pokazuje):
MGMT - Brian Eno
ODPOWIEDZ