Dyskusja o głosowaniu w plebiscytach topowych i topach

Moderatorzy: Yacy, Grycek, jollyroger72, Yacy, Grycek, jollyroger72

Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5167
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: konwicki1980 »

adameria pisze:To się dzieje od lat i tak jest co roku, że 1-2 punkty decydują o wszystkim.
Nie bierzesz pod uwagę, że
a) odbyło się już wiele topów i spora część osób miała już topy swoich ulubionych wykonawców, więc nie będzie zdecydowanych zwycięzców, bo Pink Floyd, U2 itp itd już były
b) w związku z tym wyniki coraz bardziej będą rozstrzelone - w obecnym systemie oczywiście

Jeśli mowa o alternatywnych systemach wyboru to ja z góry jestem przeciwny zmianom jakimkolwiek, ale ewentualnie rozważyłbym możliwość wprowadzenia głosowania negatywnego - nie chcę takiego a takiego topu - jeśli byłby to wybór z wcześniej preselekcjonowanych wykonawców.
adameria pisze:reguły głosowania są chore.
Powtarzasz to jak mantrę, ale nic z tego nie wynika. To tylko Twoja opinia. Są osoby, które mają inną. Każdy system ma swoje wady i zalety. Przedstawiasz stronniczo wady obecnego systemu, ale i Twój ma wiele wad.
gżegoż

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: gżegoż »

Dla przypomnienia: jakiś czas temu odbywały się dyskusje i głosowania, ale nie dotyczyły one plebiscytów topowych, tylko Re-topów oraz zasad "wewnątrztopowych", Były to tematy:

Co w topach warto ustalić.
Re-topy.

Postulowałem kiedyś (choćby tu, przed Waszym zlotem), aby zorganizować podobne głosowanie na temat kształtu plebiscytu topowego. Nie spotkało to się z żadnym zainteresowaniem, ale wyraźnie widać, że takie głosowanie jest potrzebne. Oczywiście może się zdarzyć i tak, że w takim głosowaniu wygra opcja, aby pozostawić dotychczasowe zasady, bo przecież nikt nikomu nie broni głosować tak, jak mu się podoba. Ale wtedy przynajmniej byłby argument, że było głosowanie i propozycje zmian zostały w demokratyczny sposób odrzucone. A teraz już któryś rok z rzędu jest tak, iż część osób uważa, że obecny system jest do bani, a część go usilnie broni i tylko trwają kłótnie, a zasady wciąż są te same. Przypominam, że rozważania nad kwestią tajności/jawności oraz ewentualnym wprowadzeniem dwóch tur głosowania odbywały się już po 7. Plebiscycie Topowym.

Proponuję więc kajmanowi (skoro zorganizował poprzednie głosowania i je przeprowadził) lub adamerii, by, w porozumieniu z innymi forumowiczami, za jakiś czas otworzył podobny wątek, w którym zebrałby wszystkie dotychczasowe propozycje i poddał je pod głosowanie. Przykładowo wyglądać mogłoby to mniej więcej tak:

1. Plebiscyt organizowany jest na dotychczasowych zasadach.
2. W pierwszej turze głosujemy na dotychczasowych zasadach, do drugiej przechodzi 20 wykonawców z największą liczbą punktów (plus wszystkie z taką samą liczbą punktów co miejsce dwudzieste) i spośród nich każdy głosuje na 5 wykonawców (do uzgodnienia, czy w sposób tajny, czy "mieszany")
3. W pierwszej turze każdy tajnie zgłasza jednego (lub dwóch - do uzgodnienia) wykonawców, którzy tworzą swoisty "zestaw do głosowania", spośród którego w drugiej turze każdy wybiera (do uzgodnienia, w jakim trybie) swoja piątkę

+ wszystkie inne propozycje, jakie się pojawią (lub już się pojawiły w dotychczasowych dyskusjach).

Na zorganizowanie takiego plebiscytu jest sporo czasu i trzeba byłoby zadbać o to, by był on odpowiednio "rozreklamowany" na forum (aby każdy zainteresowany użytkownik o nim wiedział i mógł w nim zagłosować).

Tak więc przejdźmy od słów do czynów, bo bez zorganizowania takiego głosowania przy okazji każdego plebiscytu topowego będziemy mieli do czynienia z podobnymi kłótniami :?
kajman
Posty: 64027
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: kajman »

adameria pisze:1. Kogo? A to Topu AMJ nie było? Bo ja robiłem taką audycję.
Myślałem o Przemyk i wydaje mi się, że wynika to z kontextu.
adameria pisze:wtedy spółdzielnie np. na PW są zagwarantowane
Jeżeli w ogóle istnieją jakieś spółdzielnie.
adameria pisze:4. To jest karykatura demokracji, a nie demokracja.
Nawet upraszczając sytuację pięć głosów to ponad 16%, a do Sejmu przechodzą osoby ze znacznie mniejszym procentowym udziałem głosów.
adameria pisze:5. Miało. Gdyby nie było rozszerzenia, nie byłoby stron, gdyby nie było stron, nie byłoby tego, co było.
Czy gdzieś oficjalnie coś takiego powiedział? Jeżeli nie to tylko Twoje odczucie. Moje jest takie, że ktoś chciał usprawnić głosowanie (nota bene ten pomysł ze stronami przeprowadzony rozsądnie byłby świetnym rozwiązaniem).
adameria pisze:może nawet teraz kombinowałeś, wykorzystując wiedzę z głosów jawnych.
Nie może, lecz na pewno. Przy czym okazało się, że moje kombinowanie niewiele zmieniło.
wwas pisze:wszyscy pozostali zgłosiliby coś, czego nie znoszę, wydaje mi się dość mało prawdopodobna.
Może nie to, czego nie znosisz, ale coś, w czego topie udział Cię nie interesuje. A przynajmniej tych, którzy Cię interesują w sumie będzie mniej niż 5.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11786
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: adameria »

gżegoż pisze:Proponuję więc kajmanowi (skoro zorganizował poprzednie głosowania i je przeprowadził)
Uprzedzam, że będę kajmanowi wytykał to co napisze błędnie - bez ogródek.
Znamy się na tyle i mam nadzieję, że lubimy, że nie będę miał tu litości jak coś zbytnio zagmatwa...
konwicki1980 pisze: 1. Nie bierzesz pod uwagę, że
a) odbyło się już wiele topów i spora część osób miała już topy swoich ulubionych wykonawców, więc nie będzie zdecydowanych zwycięzców, bo Pink Floyd, U2 itp itd już były
b) w związku z tym wyniki coraz bardziej będą rozstrzelone - w obecnym systemie oczywiście

2. Każdy system ma swoje wady i zalety. Przedstawiasz stronniczo wady obecnego systemu, ale i Twój ma wiele wad.
1. Przeczytaj jeszcze raz uważnie, co napisałeś. Głosy są rozstrzelone (bo?) i z roku na rok jest coraz gorzej (bo?).
Pierwotne zasady były świetne jak był wybór między Metallicą, Stonesami. Led Zeppelin i Pink Floyd.
Właściwie, to przyznałeś mi rację. :mrgreen:
2. Przedstawiam stronniczo, bo jestem stroną, jakbyś nie zauważył.
Będziesz miał okazję wytknąć wszystkie wady, łącznie z wyborem między dżumą a cholerą.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11786
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: adameria »

kajman pisze:
adameria pisze:Tylko mi głupio wobec innych.
Wobec mnie też? Bo wykosiłeś też Kate (jak sam napisałeś).
Oczywiście, że mi głupio. Przepraszam Cię. :oops: Nie ma tu żadnych wyjątków.

To kto zakłada wątek, bo ja się deklaruję, ale może to być kajman
- najpierw zbieramy propozycje zmian, a potem głosujemy.
gżegoż

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: gżegoż »

Drobna "wizualizacja", jak to wyglądałoby w tym roku, gdyby obowiązywał punkt
gżegoż pisze:2. W pierwszej turze głosujemy na dotychczasowych zasadach, do drugiej przechodzi 20 wykonawców z największą liczbą punktów (plus wszystkie z taką samą liczbą punktów co miejsce dwudzieste) i spośród nich każdy głosuje na 5 wykonawców (do uzgodnienia, czy w sposób tajny, czy "mieszany").
Czyli do drugiego etapu przeszliby (alfabetycznie) następujący wykonawcy:

a-ha
ABBA
Aerosmith
Armia
Blur
Budka Suflera
David Bowie
Electric Light Orchestra
Gary Moore
Grzegorz Turnau
Happysad
Kate Bush
Katie Melua
Modern Talking
Nick Cave And The Bad Seeds
Oasis
The Offspring
Pet Shop Boys
Raz, Dwa, Trzy
Renata Przemyk
TSA
Turbo
Wilki
Yes


I spośród nich każdy (zarówno ci, którzy głosowali w pierwszej turze, jak i ci, którzy nie zdążyli) głosowałby na 5 wykonawców i układał ich w kolejności. Myślę, że każdy znalazłby coś dla siebie, a spora część użytkowników nawet nie miałaby problemu z ułożeniem całej piątki. No i jest bardzo prawdopodobne, że aby się zakwalifikować, trzeba byłoby zdobyć uznanie więcej, niż 4 osób, a zwycięzca dostałby głosy od większej liczby użytkowników, niż tylko 7.

Może taki system nie byłby idealny, ale myślę, że o niebo lepszy od obecnego. A jakby i on sie nie spodobał, to zawsze można rozważyc punkt 3 (albo inne propozycje, których nie wymieniłem).
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5167
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: konwicki1980 »

adameria pisze:Właściwie, to przyznałeś mi rację. :mrgreen: .
Tu nie chodzi o to, kto ma rację. Jak według Twoich zasad wykonawca z miejsca 5. przejdzie 1-2 głosami, to wtedy powtarzamy głosowanie?
kajman pisze: I porównując wyniki policzone przez konwickiego1980 i przeze mnie wyszło mi, że głos barb42 wyglądał następująco.
1. Kate Bush
2. Massive Attack
3. Peter Gabriel
4. Raz Dwa Trzy
5. Jethro Tull
W związku z tym albo pozostawiamy wyniki jak są z wyjątkiem Kate, której dodamy 5 punktów albo odejmiemy punkty także tamtym czterem wykonawcom. Wprawdzie to nie ma praktycznego znaczenia, ale formalnie takie wyniki byłyby prawidłowe.
Dziś razem z autorką posta próbowaliśmy ustalić, jak wyglądał ten głos. Wieczorem odejmę punkty tamtej czwórce wykonawców i mamy tabelę oficjalnie zamkniętą. Chciałem napisać o tym wcześniej, ale zapomniałem. Aczkolwiek na miejscu 5. zdaje się, że była ABBA - dwa głosy na Jethro Tull mamy już zidentyfikowane, a właśnie ABBA się nie zgadzała. Pierwsze cztery miejsca na pewno są takie jak podałeś.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11786
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: adameria »

konwicki1980 pisze:Jak według Twoich zasad wykonawca z miejsca 5. przejdzie 1-2 głosami, to wtedy powtarzamy głosowanie?
Nie powtarzamy, ale na pewno nie będzie to głos 4 osób tylko większej liczby.

kajman, zasady mają być maksymalnie proste. To ja poddałem ten (szalony według Ciebie) pomysł
nie glosowania na swoją kandydaturę.
Moja propozycja:
W pierwszym etapie zgłaszam 1 wykonawcę i to jest jakby mój głos w preselekcji.
Właściwie czy potem głosuję na swojego wykonawcę czy nie, to jest w sumie bez znaczenia, jak zauważył wwas,
w odniesieniu do wyników sumarycznych. Moim zdaniem sprawiedliwiej będzie wykluczyć swoją własną kandydaturę,
ale nie będę o to kruszył kopii. Potem wybór na dotychczasowych zasadach spośród wszystkich 30-40 propozycji,
przy czym głosowanie jest w pełni tajne. To jest kluczowe w drugim etapie.
Właściwie to bardzo podobny system jaki jest teraz na zlotach w głsowaniu po ABC.

Propozycja gżegoża jest dla mnie do przyjęcia, pod warunkiem, że drugi etap jest w pełni tajny.
10 wykonawców do wyboru to za mało - to jest dopiero wybór między dżumą a cholerą.
Wtedy za rok na pewno wrócimy do starych zasad, gdyby teraz nowe przeszły.
Awatar użytkownika
Geephard
Posty: 698
Rejestracja: pt wrz 04, 2009 11:13 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 2003
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: Geephard »

gżegoż pisze:DMyślę, że każdy znalazłby coś dla siebie, a spora część użytkowników nawet nie miałaby problemu z ułożeniem całej piątki.
Jeśli w 20-tce ktoś nie znalazłby niczego dla siebie to na pewno nie znajdzie w zwycięskiej piątce w akutalnym systemie głosowania. Więc nawet jeśli pozostanie mu wybór między dżumą, cholerą albo niegłosowaniem to tak naprawdę nic nie traci i nic nie zyskuje. Za to inni mogą zyskać, jeśli zespoły z którymi sympatyzują w pierwszym etapie znalazły się w drugiej piątce. Ale w wielu przypadkach tutaj funkcjonuje podejście "nie bo nie", "skoro ja nie skorzystam to inni też nie" itp. Podziwiam adamerię, że mu się chce z tym walczyć.
kajman pisze:1.No ja jeżeli już miałbym coś zmieniać to wybrałbym rozwiązanie pośrednie czyli top10 (plus wszyscy z ilością punktów taką co najniższy wynik w top10) oraz wszyscy indywidualni zwycięzcy, którzy do top10 się nie załapali.
2.Przy czym w pierwszym etapie głosowanie musiałoby być tajne.
1. A możesz uzasadnić dlaczego 10 jest lepsza od 20-tki. Przecież ograniczając się zwiększamy prawdopodobieństwo tego, że Pan X nie będzie miał na co głosować w drugiej turze, o czym sam zresztą wspominałeś w swoich obawach. Rozumiem, że chciałbyś przy pierwszej zmianie sabotować całe przedsięwzięcie żeby wyszło na to, że zmiany są złe i wrócić do starych zasad? :wink:
2. Tego to już w ogóle nie rozumiem. Po co w pierwszym etapie tajne głosowanie. O ile jeszcze w obecnym systemie komuś się chce liczyć wyniki żeby upchnąć coś do 5-tki, to wątpię aby ktoś chciał manipulować wynikami gdyby przechodziła 20. (to jest argument, dlaczego 20 jest lepsza od 10). Tajne głosowanie miałoby sens dopiero w II etapie.
Chociaż myślę, że przy dwuetapowym głosowaniu nawet w drugim etapie głosującym spadłby zapał do kombinowania. Zastanawialiście się dlaczego kombinowanie stało się modne przy ostatnich topach. Między innymi dlatego, że jak taki X zagłosuje na początku plebiscytu, na swoich ulubionych wykonawców to na końcu przy wynikach okazuje się, że albo on sam na nich głosował, albo jedna lub dwie osoby i generalnie ciągną się gdzieś w ogonach. Pozostaje takie wrażenie, że głos tak naprawdę poszedł w piach. Bo tam u góry w pierwszej dziesiątce ważyły się losy awansu, a ktoś oddał głos na wykonawców w ogóle nie liczących się w grze. Więc aby mieć wpływ na COKOLWIEK pozostaje kalkulowanie. No chyba, że jest się Yacym i ma się na tyle zbieżne upodobania z ogółem, że się prawie w każdym sezonie topowym prowadzi top. :wink: Wtedy nie trzeba kombinować. :wink:
kajman
Posty: 64027
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: kajman »

konwicki1980 pisze:Aczkolwiek na miejscu 5. zdaje się, że była ABBA - dwa głosy na Jethro Tull mamy już zidentyfikowane
Z rozpędu nie zwróciłem uwagi na 5 miejsce w topie tajnym. Masz rację.
adameria pisze:Właściwie czy potem głosuję na swojego wykonawcę czy nie, to jest w sumie bez znaczenia, jak zauważył wwas, w odniesieniu do wyników sumarycznych.
To duże uproszczenie. Mógłbym rozpisać przykładową tabelkę, z której by wynikało zupełnie coś innego. Poza tym nawet gdyby tak było to trzeba byloby zalożyć, że dokładnie te same osoby zagłosują w obydwóch opcjach. A taki kajman może pomyśleć: Nie mogę głosować na Kate Bush, ale z chęcią zagłosuję na Jethro Tull i Planta itd. No ale ktoś z nich może wypchnąć Kate z piątki. Jak nie zagłosuję to nie dam punktów konkurentom Kate, więc po co mam głosować.
adameria pisze:W pierwszym etapie zgłaszam 1 wykonawcę i to jest jakby mój głos w preselekcji.
Gdybyśmy teraz tak robili, to do drugiej załapałby się Plant (raz był na pierwszym), a Cave, który pojawił się u 4 osób z kolei nie. Jak dla mnie to nie jest sprawiedliwe.
adameria pisze:To jest kluczowe w drugim etapie.
Moim zdaniem tajne głosowanie jest przy Twojej propozycji szczególnie ważne w pierwszym etapie. Wracam do kajmana, który może pomyśleć: Poczekam sobie, może barb42 zgłosi Kate, ktoś inny kolejnego z moich faworytów i w ten sposób będę mógł zgłosić kogoś, na kim zależy mi nieco mniej i do tego na Bush będę mógł zagłosować w drugim etapie. Przy okazji jest taki problem z wykluczeniem własnej propozycji (chociaż tylko przy głosowaniu tajnym lub czyimś gapiostwie). Jednego wykonawcę zgłosiłyby na przykład trzy osoby i w sumie przez brak możliwości głosowania w drugiej rundzie wykonawca straciłby 15 punktów.
adameria pisze:10 wykonawców do wyboru to za mało - to jest dopiero wybór między dżumą a cholerą.
Ale ja proponowałem 10 wykonawców plus wszystkich z pierwszych miejsc. To aż tak by nie zwiększało puli, bo spora część tych pierwszych miejsc byłaby w top10. W tym topie byłoby to ok. 25 wykonawców, więc nie tak dużo.
Geephard pisze:Jeśli w 20-tce ktoś nie znalazłby niczego dla siebie to na pewno nie znajdzie w zwycięskiej piątce w akutalnym systemie głosowania.
Nie niczego, a pięciu utworów. I jeżeli w tej piątce, która teraz wygrała nie znalazłby niczego to tak samo mógłby nie znaleźć niczego w piątce, która przeszłaby systemem dwurundowym też mógłby nie znaleźć.
Geephard pisze:A możesz uzasadnić dlaczego 10 jest lepsza od 20-tki.
Ale ja jeszcze chcę dodać indywidualnych zwycięzców, a jeżeli ktoś nie znajdzie nic dobrego w top10 to będzie tam jego prywatny zwycięzca.
Geephard pisze:Rozumiem, że chciałbyś
Nie, nie o to mi chodzi.
Geephard pisze:wątpię aby ktoś chciał manipulować wynikami gdyby przechodziła 20
Właśnie w takiej sytuacji byłoby dużo więcej możliwości manipulacji. Przy piątce masz takich utworów kilka, przy dwudziestce może nawet kilkadziesiąt.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11786
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: adameria »

kajman, na NL też się proponuje po 2 piosenki, więc nie rób zamieszania.
Celowo deprecjonujesz odmienne propozycje.

W mojej - pierwszy etap ma być jawny po to, żeby nie powtarzał się wykonawca - to chyba oczywiste.
Jak ktoś zgłosi Planta, to następny zgłosi Cave'a - co za problem?
Mamy wtedy zbiór 30-40 propozycji, bo nie spodziewam się większej liczby.

Obecny system (uwaga! według mnie) się nie sprawdza, co pokazało tegoroczne głosowanie,
a system, który zaproponował gżegoż lub ja - nigdy nie został zweryfikowany.
Gdybać sobie można milion wariantów na niekorzyść.
A to co tutaj zaszło - jest faktem.

Dobra, w tym tygodniu zakładam wątek. Najpierw dyskusja, potem ustalenie wariantów
propozycji, a na koniec głosowanie. Niestety, nie mam możliwości przeniesienia niektórych
postów automatycznie, ale postaram się to zrobić ręcznie.
kajman
Posty: 64027
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: kajman »

barb42 pisze:Gdybym wiedziała, że to nie jest zabawa, a dżuma, za cholerę bym nic nie napisała.
To jest zabawa i bardzo dobrze, że napisałaś, szkoda tylko że skasowałaś.
adameria pisze:Jak ktoś zgłosi Planta, to następny zgłosi Cave'a - co za problem?
Tylko że ten następny będzie mógł zagłosować na swojego ulubionego Planta co przy założeniu, że nie głosujemy na swoj utwór byłoby kompletnie niesprawiedliwe. A ja będę czekał do ostatniej chwili, bo to jest dla mnie korzystne.
adameria pisze:Obecny system (uwaga! według mnie) się nie sprawdza, co pokazało tegoroczne głosowanie
To jest Twoja opinia, moja jest inna.
adameria pisze:system, który zaproponował gżegoż lub ja - nigdy nie został zweryfikowany
Ja zaproponowałem rozwiązanie godzące obydwa systemy i moim zdaniem bardziej od Twojego sprawiedliwe. A porównywanie do NL nie ma moim zdaniem sensu, bo założenia są kompletnie inne.
adameria pisze:Celowo deprecjonujesz odmienne propozycje.
Wprost przeciwnie, szukam najbardziej sensownego rozwiązania.
adameria pisze:potem ustalenie wariantów propozycji, a na koniec głosowanie.
Ja bym jeszcze w środek wstawił system głosowania. Ale o tym napiszę już w tamtym wątku.
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4312
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: neon.ka »

Widzę, że dyskusja miała być w nowym wątku, a rozwinęła się w najlepsze tutaj.

Ja tylko chcę dodać, że dla mnie pierwszy etap absolutnie nie mógłby być głosowaniem [bo to powodowałoby to samo, co w obecnym jednoetapowym głosowaniu - czyli czekanie do końca przez niektórych], a jedynie zgłaszaniem propozycji. Do tego nie ograniczałabym możliwości zgłaszania podmiotów wykonawczych do jednego na każdego jednego forowicza ale np. nawet do 5 [przy czym to nie musiałoby być dokładnie 5, ale max. 5], no i oczywiście chodziłby o to, żeby wykonawcy się nie dublowali u kilku forowiczów [stąd spodziewam się, że głosujący później nie zgłaszaliby już pełnych piątek, bo to w takim przypadku byłoby już raczej tylko 'dla zasady' - ja widziałabym to w ten sposób, że chcę zgłosić tych wykonawców, na których naprawdę najbardziej mi zależy, i jeśli byłoby już 4 z nich zgłoszonych wcześniej, to nie usiłowałabym koniecznie stworzyć u siebie kolejnej piątki]. Nie widzę w związku z tym również problemu z tym, żeby do drugiej tury przechodziła np. cała 60 zgłoszonych wykonawców, bo uważam, że przy zamkniętym zbiorze wykonawców, na których można zagłosować, głosy i tak nie rozłożyłyby się jakoś w sposób masakrycznie rozproszony [a wręcz uważam, że ograniczanie liczby wykonawców w drugiej turze do np. 20, a do 10 to już w ogóle, jest wielce niekorzystne i nie ma uzasadnienia].

Coś pewnie jeszcze bym chciała napisać, ale za dużo się już tego uzbierało, żebym mogła ogarnąć.
kajman
Posty: 64027
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: kajman »

neon.ka pisze:Nie widzę w związku z tym również problemu z tym, żeby do drugiej tury przechodziła np. cała 60 zgłoszonych wykonawców, bo uważam, że przy zamkniętym zbiorze wykonawców, na których można zagłosować, głosy i tak nie rozłożyłyby się jakoś w sposób masakrycznie rozproszony
Przy 60 wykonawców wyglądałoby to podobnie jak tutaj, poza tym myślę, że przy możliwości zgłoszenia 5 podmiotów to tych wykonawców byłoby ponad 100. A do tego spora część by czekała do ostatniej chwili, żeby zgłosić swoją piątkę, bo część ich faworytów zgłosiłby wcześniej ktoś inny. Ja np jakbym miał możliwość to chętnie zgłosiłbym i kilkanaście propozycji.
neon.ka pisze:do 10 to już w ogóle, jest wielce niekorzystne i nie ma uzasadnienia
Nie wiem dlaczego wszyscy uparcie pomijają fakt, że oprócz 10 najlepszych utworów w głosowaniu przechodziłyby wszystkie miejsca pierwsze.
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4312
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: neon.ka »

kajman pisze:Przy 60 wykonawców wyglądałoby to podobnie jak tutaj,
Mi się wydaje, że niekoniecznie. Ale już nie mam energii na dalsze pisanie... ;-)
kajman pisze:A do tego spora część by czekała do ostatniej chwili, żeby zgłosić swoją piątkę, bo część ich faworytów zgłosiłby wcześniej ktoś inny.
Jeśli zakładaliby, że koniecznie musi zgłosić 5, to pewnie tak.
Chociaż uważam, że taka sama sytuacja mogłaby zaistnieć przy Waszej propozycji, czyli zgłaszaniu 1, czy 2 wykonawców.
W zasadzie to moim zdaniem znów tu się rozbija wszystko o jawność głosów.
kajman
Posty: 64027
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: kajman »

Dlatego jakąkolwiek opcję dwuetapową się przyjmie to w pierwszej rundzie głosowanie musi być tajne.
neon.ka pisze:Mi się wydaje, że niekoniecznie. Ale już nie mam energii na dalsze pisanie... ;-)
Ale czym się różni głosowanie na 80 wykonawców od głosowania na 60? Minimalnie większą zbieżnością głosów.
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4312
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: neon.ka »

kajman pisze:Dlatego jakąkolwiek opcję dwuetapową się przyjmie to w pierwszej rundzie głosowanie musi być tajne.
Jak dla mnie w obydwóch, ale aż boję się o tym pisać. ;-) :mrgreen:
kajman pisze:Ale czym się różni głosowanie na 80 wykonawców od głosowania na 60? Minimalnie większą zbieżnością głosów.
Moim zdaniem nie, również dlatego, że głosowanie byłoby tajne.
kajman
Posty: 64027
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: kajman »

Jeżeli byłoby tajne to byłaby jeszcze większa rozbieżność.
gżegoż

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: gżegoż »

adameria pisze:Propozycja gżegoża jest dla mnie do przyjęcia, pod warunkiem, że drugi etap jest w pełni tajny
Nie chcę, by to tak wyglądało, że forsuję właśnie tę opcję i tylko ją popieram. To jedna z propozycji, którą warto rozważyć. Gdyby jednak ona miała zostać przegłosowana, to również byłbym za tym, aby drugi etap był tajny. Ale chyba bardziej skłaniałbym się do zagłosowania na inną z przedstawionych wcześniej możliwości:
gżegoż pisze:3. W pierwszej turze każdy tajnie zgłasza jednego (lub dwóch - do uzgodnienia) wykonawców, którzy tworzą swoisty "zestaw do głosowania", spośród którego w drugiej turze każdy wybiera (do uzgodnienia, w jakim trybie) swoją piątkę.
Gdyby z kolei wygrała ta propozycja, to trzeba byłoby uzgodnić szczegóły, a tutaj widzę przynajmniej 3 możliwości:
1) każdy zgłasza tylko jednego wykonawcę - może być jawnie, może być też tajnie (choć chyba lepiej tajnie, bo przy jawności proponowanych twórców mogłoby się uzbierać ok. 40, a więc chyba „ciut” za dużo, a gdyby ta faza została utajniona, to pewnie byłoby ich mniej, gdyż niektórzy by się powtórzyli)
2) każdy zgłasza dwóch wykonawców - ale wtedy koniecznie tajnie, bo w przeciwnym razie uzbierałoby się ich tak dużo, że w drugiej rundzie wyniki mogłyby się rozbić prawie tak, jak to miało miejsce w tym roku i w latach poprzednich
3) każdy zgłasza (oczywiście tajnie) dwóch wykonawców, ale ustala ich kolejność. Za pierwsze miejsce byłyby przyznawane dwa punkty, a za drugie jeden. Do drugiego etapu przeszłoby powiedzmy 30 wykonawców z największą liczbą punktów. Wtedy każdy musiałby zgłosić właśnie tych, na których topie najbardziej mu zależy (bez kalkulacji typu „iksa na pewno zgłosił ktoś inny, więc ja wskażę igreka”), bo realne szanse załapania się do finałowej rundy mieliby tylko ci, którzy zostali zgłoszeni przez więcej niż jedną osobę.

I jeszcze jeden drobiazg ;)
Niejako z urzędu „wywołałem” do poprowadzenia głosowania kajmana:
gżegoż pisze:Proponuję więc kajmanowi (skoro zorganizował poprzednie głosowania i je przeprowadził) lub adamerii, by, w porozumieniu z innymi forumowiczami, za jakiś czas otworzył podobny wątek, w którym zebrałby wszystkie dotychczasowe propozycje i poddał je pod głosowanie,
ale chyba jednak byłoby lepiej, by podjął się tego adameria, gdyż widać w tej sprawie jego bardzo duży entuzjazm, a kajman ma przecież na forum bardzo dużo innych obowiązków :)
piotr1990
Posty: 1655
Rejestracja: pn cze 18, 2012 9:22 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 1039

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: piotr1990 »

Nie wiem czy jeszcze można zgłaszać propozycje, ale jeśli tak to moja propozycja jest taka jaką proponował gżegoż na 5 stronie:
gżegoż pisze:2. W pierwszej turze głosujemy na dotychczasowych zasadach, do drugiej przechodzi 20 wykonawców z największą liczbą punktów (plus wszystkie z taką samą liczbą punktów co miejsce dwudzieste) i spośród nich każdy głosuje na 5 wykonawców (do uzgodnienia, czy w sposób tajny, czy "mieszany")
Tylko ja bym rozszerzył do 30 wykonawców. :)
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5167
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: konwicki1980 »

Moja oficjalna propozycja jest taka: nie zmieniać nic. :)
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: Yacy »

powyższe posty - jak to zaznaczyłem w pierwszym poście - mogły zostać wyedytowane i pozbawione treści nie dotyczącej dyskusji.
starałem się aby żaden z postów, nawet we fragmencie nie został przeze mnie przeinaczony lub/i pozbawiony sensu.
ale gdyby ktoś miał wątpliwości to proszę do mnie napisać na pw.
przywrócę oryginalną postać postu, w całości lub we fragmencie.
oryginalne Wasze wpisy można naleźć pod linkiem podanym w pierwszym poście.

od tego momentu dyskusja toczy się na bieżąco w tym wątku!
kajman
Posty: 64027
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: kajman »

Moim zdaniem sprawiedliwym rozwiązaniem będzie jeżeli nieco skomplikujemy zasady głosowania (brzmi to może glupio, ale zaraz się wytłumaczę). Powinniśmy głosować na główne warianty, a potem rozpatrywać każdy wariant osobno. Osobno też rozpatrywać elementy dodatkowe (to nie jest najlepsze określenie, sorry) jak tajność głosowania.
Może to trochę mętnie brzmi, więc może wyjaśnię na przykładzie wstępnym (na podstawie tego co pisaliśmy wcześniej, potem może wyjść coś innego, ale na razie chyba tak to wygląda):
Wariant 1:
głosujemy tak jak do tej pory.
Wariant 2:
głosujemy dwuetapowo.
W tym wariancie pojawiły się trzy czy nawet cztery opcje. Jeżeli będziemy głosowali każdą z nich i wariant 1 równocześnie to głosy na wariant 2 mogą się rozbić i chociaż w sumie będą miały więcej głosów to najlepszy z nich może mieć mniej głosów niż wariant 1. A jeżeli wariant 1 pokona koalicję o nazwie wariant 2 to nic się nie stanie.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5167
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: konwicki1980 »

A czy będziemy też głosować to, w jaki sposób mamy głosować?
kajman
Posty: 64027
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Plebiscyt topowy 10

Post autor: kajman »

Możemy to ustalić przez aklamację, a jak nie to powinniśmy głosować, bo uważam, że to ważne.
ODPOWIEDZ