Datowanie odgrzebanego utworu

Ktoś, gdzieś, kiedyś słyszał coś, ale nie wie kto, gdzie, kiedy i z kim — czyli zubożona wersja „Jaka to melodia” :-)

Moderatorzy: danco28, danco28

pahan
Posty: 6
Rejestracja: sob kwie 20, 2013 5:22 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2005

Datowanie odgrzebanego utworu

Post autor: pahan »

Archiwizując znajdujące się w domu stare kasety, natknąłem się na pewien tajemniczy fragment.

Do odsłuchu tutaj.

Szczęśliwie zachował się komentarz na końcu, bo internet prawie milczy na temat tekstu utworu (tylko raz ktoś go cytował w jednym miejscu). Tytuł kawałka to "I od nowa", zespół to ODŁAM, bądź też jak mówi autor internetowego cytatu ODŁAM A. Nagranie jest koncertowe, z Rockowiska, zagrane (jak słychać na końcu) w pewnej liście przebojów na miejscu 16. Na 14. pojawił się Tom Waits, jednak nie wiem z jakim kawałkiem, bo tu fragment się urywa.

Moje pytanie brzmi - z którego roku pochodzi ten fragment listy? Czy moje podejrzenia, że jest to LPRH, a prowadzący, którego słychać to Piotr Kaczkowski, są prawidłowe? :)
azdam
Posty: 40
Rejestracja: pn sty 01, 2007 7:36 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982 (sierpień)

Re: Datowanie odgrzebanego utworu

Post autor: azdam »

Tak, to istotnie głos Piotra Kaczkowskiego. Jest to z całą pewnością fragment sobotniej, popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" z roku 1984. Ta lista, to nie LPRH, z którą wtedy Pan Kaczkowski nie miał nic wspólnego, ale Lista "Niedoszłych Przebojów" lub jakoś tak podobnie. Piotr Kaczkowski w swojej audycji zestawił (jednorazowo) listę takich utworów, które grane były w Trójce, a nie trafiły na LP3. Sporo w tym zestawieniu było tak zwanych "utworów greckich". Utajniając wykonawców i tytuły niektórych prezentowanych w swojej sobotniej audycji utworów Pan Piotr nadał im "kryptonimy" wg kolejnych liter greckiego alfabetu. Mimo tego szyfrowania kilka z nich trafiło na LP3 pod tymi tajemniczymi oznaczeniami "Alfa, beta, itp.". Tak się stało m.in. z zespołami The Wipers (Beta) oraz Fashion (Eta). Swoją drogą ciekawe archiwalia. Masz tego więcej?
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Re: Datowanie odgrzebanego utworu

Post autor: prz_rulez »

Fascynujące! Więcej takich fragmentów prosimy.
https://soundcloud.com/pahan/fragment - a to z czego jest? :)
A już co do konkretów: z datowaniem Ci nie pomogę, natomiast natknąłem się w kilku miejscach na szczątkowe wzmianki o zespole (choć lepiej byłoby to nazwać dowodami istnienia grupy, bo niewiele więcej tam jest):
http://www.last.fm/music/Od%C5%82am
http://musicblog-piotrk.blogspot.com/20 ... racja.html
Utwór "Baltazar", prawdopodobnie z tego samego koncertu, jest do odsłuchu w sieci.
Tak szczerze, to może warto spróbować u źródła, a więc napisać do redaktora Kaczkowskiego?
pahan
Posty: 6
Rejestracja: sob kwie 20, 2013 5:22 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2005

Re: Datowanie odgrzebanego utworu

Post autor: pahan »

prz_rulez pisze:Fascynujące! Więcej takich fragmentów prosimy.
Obawiam się, że to jedyny "gadany" fragment jaki mam...
prz_rulez pisze:Tak szczerze, to może warto spróbować u źródła, a więc napisać do redaktora Kaczkowskiego?
Może jest to jakiś pomysł! O Odłamie znalazłem w necie jeszcze jedną wzmiankę. Ktoś przytaczał tekst "I od nowa" w wypowiedzi na forum. Niestety, nie mogę tego forum odnaleźć...
prz_rulez pisze:https://soundcloud.com/pahan/fragment - a to z czego jest? :)
Ten utwór już odnalazłem :). To Proxyon - Space Warriors.

Szukam za to tego utworu. Jego fragment następował na kasecie bezpośrednio po "Odłamie" i komentarzu Piotra Kaczkowskiego.
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Datowanie odgrzebanego utworu

Post autor: PS »

Dzięki wielkie za to nagranie!
Trafiłem na ten watek sprzed sześciu lat dzięki innemu tematowi...

Odłam był jednym z dwóch zespołów wyróżnionych w konkursie młodych łódzkich zespołów rockowych, którego finał odbył się 30 listopada 1983 (dzień przed rozpoczęciem właściwego Rockowiska '83) w Centrum Kultury Włókniarzy "Dąbrowa". Tym drugim był Rendez-Vous a utworem, który miał się pojawić później w audycji pana Piotra była zapewne "Anna"...

Utwór Toma Waitsa to najprawdopodobniej był "In The Neighborhood".

A nagranie z drugiego linku brzmi jak RSC... :roll:
ODPOWIEDZ